1. Świat Toyoty
 2. Nowości
 3. Systemy bezpieczeństwa Toyota T-MATE
30-09-2022

Systemy bezpieczeństwa Toyota T-MATE

Półautonomiczny asystent parkowania i inne
Toyota T-MATE to nowy zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego, który wchodzi na rynek wraz z takimi modelami, jak Corolla Cross, Toyota bZ4X czy Corolla 2023. Obok układów Toyota Safety Sense 3. generacji zawiera on także nowoczesne technologie wsparcia kierowcy podczas parkowania. Jednym z nich jest m.in. zaawansowany asystent parkowania Toyota Teammate z funkcją znajdowania miejsca i zapamiętywania miejsc parkingowych. 
 • Na rynku debiutuje nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE z układami Toyota Safety Sense 3. generacji oraz innymi technologiami wspierającymi kierowcę podczas prowadzenia i parkowania. Wyposażone w nią będą nowe modele – Corolla Cross i Toyota bZ4X, a także Corolle z roku modelowego 2023.

  3. generacja systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense została rozszerzona m.in. o:

  • system zapobiegania wyprzedzaniu z prawej strony, 
  • funkcję dopasowania bezpiecznego dystansu od pojazdu na sąsiednim pasie, 
  • układ awaryjnego zatrzymania pojazdu (EDSS).

Udoskonalono także systemy znane z poprzednich generacji. Nowością są także aktualizacje online (OTA) poprzez moduł komunikacyjny DCM zapewniający bezprzewodowe połączenie z internetem. 

Toyota T-MATE zawiera też bogaty zestaw systemów zapewniających bezpieczeństwo podczas manewrów, parkowania i wysiadania z auta. Do znanych rozwiązań, takich jak monitor panoramiczny z kamerą 360 stopni czy system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) z automatycznym hamowaniem, dołącza:

 • asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA), 
 • system przypominania o pozostawionych rzeczach na tylnej kanapie, 
 • zaawansowany asystent parkowania Toyota Teammate
 • udoskonalony układ detekcji przeszkód (ICS).

Bezpieczeństwo przy wysiadaniu

 • Asystent bezpiecznego wysiadania z pojazdu (SEA) pomoże uniknąć po otwarciu drzwi kolizji z nadjeżdżającym samochodem, rowerem czy pieszym. Funkcja ta korzysta z systemu monitorowania martwego pola i ostrzega, jeśli za samochodem znajduje się inny pojazd lub użytkownik drogi. Samochód ostrzeże także kierowcę wysiadającego z samochodu, że tylna kanapa jest zajęta. Zapobiega to niezamierzonemu zamknięciu w samochodzie dzieci lub pozostawieniu rzeczy na tylnych siedzeniach.

Łatwiejsze parkowanie

Zaawansowany asystent parkowania Toyota Teammate wykorzystuje kamerę 360 stopni oraz 12 ultradźwiękowych czujników parkowania zamontowanych dookoła samochodu, dzięki którym może wjechać i wyjechać z miejsca parkingowego. System posiada także funkcję wyszukiwania miejsca parkingowego. Może też zapamiętywać ulubione miejsca parkingowe kierowcy, nawet jeśli nie są oznaczone liniami czy innymi punktami odniesienia.

Zabezpieczenie przed przypadkowym wciśnięciem pedału gazu

 • Układ detekcji przeszkód (ICS) zyskał nowe funkcje, w tym system ograniczania przyspieszania przy małych prędkościach (do 15 km/h). Aktywuje się on, gdy podczas powolnej jazdy kierowca mocno naciśnie pedał gazu, a przed samochodem znajduje się inny pojazd, rowerzysta lub pieszy. Jeśli kierowca włączy kierunkowskaz i skręci kierownicę, by ominąć przeszkodę, system nie uruchomi się. 

  Rozwiązanie to będzie dostępne tylko w hybrydach i autach elektrycznych oraz w samochodach z automatyczną skrzynią biegów.