1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4 „100 Edition”. Powstaną tylko trzy egzemplarze
22 września 2023

500 sztuk Toyoty Mirai dołączyło do floty Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024

Za sprawą sportowego zespołu TOYOTA GAZOO Racing do klientów trafiło już ponad 100 egzemplarzy wyścigowej GR Supry GT4. Właśnie z tej okazji powstaną zaledwie trzy egzemplarze limitowanej wersji Toyoty GR Supry GT4 „100 Edition”, których odbiorcami będą kolekcjonerzy z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

 

Wyścigowa Toyota GR Supra GT4 została wprowadzona do produkcji w 2020 roku i szybko stała się jednym z najbardziej cenionych aut klasy GT4 na świecie. Auto wystartowało w ponad 300 wyścigach, wygrywając 43 razy w swojej klasie i aż 125 razy stając na podium, m.in.: w cyklu GT4 European Series, we Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, a także w japońskiej serii Super Taikyu oraz w amerykańskich cyklach IMSA Michelin Pilot Challenge i Pirelli GT4 America. Dzięki TOYOTA GAZOO Racing prywatne zespoły wyścigowe na całym świecie posiadają już ponad 100 sztuk wyczynowej Toyoty GR Supry GT4. Fakt ten stał się świetną okazją do tego, aby stworzyć trzy kolekcjonerskie egzemplarze o nazwie GR Supra GT4 „100 Edition” – po jednym aucie do Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Model GR Supra GT4 „100 Edition” nie posiada homologacji wyścigowej zgodej z regulaminem klasy GT4, dlatego jego przeznaczeniem będą jazdy na torach wyścigowych w trakcie imprez typu track day. Auto jest oparte na udoskonalonym modelu GR Supra GT4 EVO z 3-litrowym, 6-cylindrowym rzędowym silnikiem turbo o mocy 430 KM.

Ten kolekcjonerski unikat będzie się wyróżniał charakterystycznym lakierem Plasma Orange z modelu GR Supra GT4 Evo, a także poszerzonym wlotem powietrza w masce oraz nowymi zwiększającymi docisk elementami aerodynamicznymi na przednim zderzaku. Dzięki układowi wydechowemu bez tłumika trzylitrowy silnik turbo będzie brzmieć jeszcze głębiej, a Power Stick służący do zarządzania mocą jednostki na pędowej będzie podobnie jak nadwozie w kolorze Plasma Orange.

Jednak to nie wszystkie dodatki specjalne. GR Supra GT4 „100 Edition” może się pochwalić ponadto lusterkami z włókna węglowego, reflektorami LED przystosowanymi do wyścigów długodystansowych, fotelem dla pasażera oraz haftem „100 Edition” na siedzeniach i specjalną plakietką na desce rozdzielczej z numerem egzemplarza. Cena auta bez uwzględnienia podatków i kosztów dostawy to 220 000 euro.

Menadżer ds. zespołów prywatnych w TOYOTA GAZOO Racing Europe Hendrik Schietzel z dumą mówi o tym niezywkłym projekcie: „Dzięki zaufaniu naszych klientów oraz współpracy z nimi w trakcie prac rozwojowych, sprzedaliśmy w trzy lata ponad 100 egzemplarzy GR Supry GT4. Z tej okazji postanowiliśmy stworzyć bardzo specjalną i unikatową wersję. Trzy egzemplarze GR Supra GT4 „100 Edition” są przeznaczone dla kolekcjonerów i zarazem przyjaciół Toyoty, którzy będą mieli okazję cieszyć się niezwykłymi emocjami na torze w tym wyjątkowym aucie.”