Kiedy powiększa się rodzina, zaczynamy myśleć o zakupie większego samochodu. Jednak dla każdego z nas auto rodzinne oznacza trochę co innego. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Wybór samochodu rodzinnego
Kryteria pod tym względem mogą być bardzo różne. Wielkość bagażnika, liczba miejsc siedzących, liczba schowków, bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygoda czy oszczędność spalania. Wiele zależy jednak od tego, jakie mamy priorytety. Czy będziemy wozić ze sobą jednego noworodka, czy raczej dwoje dzieci w wieku szkolnym. A może potrzebujemy naprawdę pojemnego samochodu dla rodziny wielopokoleniowej plus psa. Jedno jest pewne, wszyscy muszą czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto sobie najpierw ustalić, co tak naprawdę będzie dla nas najważniejsze.
Jeśli chodzi o modele Toyoty, wybór jest naprawdę duży. Od typowo miejskiego Yarisa przez nowoczesne Priusy (Prius Plug-in i Prius+) aż po większe samochody typu Land Cruiser czy PROACE Verso. Ale jest też crossover Toyota C-HR, pojemne i komfortowe Corolle (w nadwoziu hatchback, sedan czy kombi), uniwersalny i pakowny SUV – RAV4. Mamy więc w czym wybierać! Wszystkie te samochody łączą w sobie najlepsze cechy z punktu widzenia potrzeb rodziny. Można się jedynie zastanawiać, czy wolimy auto z 7 miejscami, czy po prostu zależy nam na większym bagażniku. Reszta to standard.
Samochód rodzinny a bezpieczeństwo
Najważniejszym elementem przy wyborze samochodu rodzinnego jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Punkty do mocowania fotelików dziecięcych ISOFIX to już dziś norma. Posiadają je wszystkie modele Toyoty. Podobnie jeśli chodzi o wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera z przodu, aby móc wozić najmniejszego członka rodziny najbliżej kierowcy. Jeśli chodzi o poduszki powietrzne, Toyota nie idzie w tym względzie na kompromisy. Komplet 7 poduszek to absolutny standard. Wyposażenie obejmuje więc nie tylko poduszki dla pasażerów z przodu wraz z poduszką kolanową kierowcy, ale także poduszki boczne oraz kurtyny powietrzne, które chronią przed uderzeniami z boku wszystkich pasażerów.
Jednak na bezpieczeństwo samochodu wpływa także wiele innych czynników, także te, które pomagają zapobiegać wypadkom i sytuacjom awaryjnym. Wśród nich znajdują się tak zwane systemy bezpieczeństwa aktywnego, czyli wszelkie układy poprawiające bezpieczeństwo jazdy. Takie rozwiązania, jak: ABS, EBD, BA, VSC, TRC, EPS – czyli systemy wspomagające działanie układu kierowniczego, hamulcowego i zawieszenia – są już standardem we wszystkich modelach Toyoty. Co więcej, obecnie stosuje się dodatkowe udogodnienia. Należą do nich rewolucyjne systemy Toyota Safety Sense, które w inteligentny sposób minimalizują ryzyko kolizji.
Lista systemów Toyota Safety Sense dostępnych w zależności od modelu w standardzie lub za niewielką dopłatą:
- Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych (PCS + PD)
- Układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA)
- Automatyczne światła drogowe (AHB)
- Układ rozpoznawania znaków drogowych (RSA)
- Aktywny tempomat (ACC)
- Układ wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS)
Samochód rodzinny z dużym bagażnikiem
Samochód rodzinny kojarzy nam się przede wszystkim z dużym bagażnikiem. I słusznie. Im więcej pasażerów – zwłaszcza tych najmniejszych – tym więcej miejsca będziemy potrzebować. A wymagania mogą być najróżniejsze: wózek z nosidełkiem, hulajnogi, rowerki, nieskończona liczba bagaży podczas wyjazdu na wakacje czy pokaźne zakupy. Dlatego wielkość w przypadku bagażnika to pojęcie względne, a najlepszą oceną będą indywidualne oczekiwania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej przestrzeniom bagażowym rodzinnych modeli Toyoty.
Ranking samochodów rodzinnych Toyoty pod względem bagażnika
Poniższe zestawienie obejmuje wszystkie rodzinne modele Toyoty. Wyznacznikiem jest największa możliwa pojemność bagażnika.
1. PROACE Verso – maksymalna pojemność bagażnika bez 2. i 3. rzędu siedzeń w wersji Long 4554 litrów